سیستم ترمز هیدرولیک

هیدرولیک به معنی بهره مندی از مایعات و خاصیت های فیزیکی آنها به صورت وسیع است که در انواع ماشین آلات از جمله خودرو، برای انتقال و افزایش قدرت استفاده میشود. امروزه بیشترین استفاده از هیدرولیک در قسمت فرمان و ترمز خودروها میباشد.

سیستم ترمز هیدرولیک سیستمی است که نیروی مکانیکی توسط راننده بر روی پدال ترمز منتقل میشود و به وسیله یک دستگاه شناخته شده به عنوان سیلندر اصلی به فشار هیدرولیکی تبدیل میگردد. در نهایت با ارسال فشار هیدرولیکی به دیسک نهایی، وسیله نقلیه متوقف میشود.

 

انواع سیستم های هیدرولیک

سیستم های هیدرولیک به 2 دسته تقسیم میگردند:

  1. بر اساس مکانیم تماس اصطکاکی
  • ترمز های درام یا ترمزهای داخلی هیدرولیک

 در این نوع سیستم ترمز هیدرولیکی درام اجزای زیر وجود دارد:

پدال یا اهرم ترمز: همانند دیگر سیستم های ترمز در رانندگی از پدال ترمز استفاده میشود. این نوع از پدال با سیلندر اصلی از طریق میله های مکانیکی یا میله اتصال ارتباط دارد.

سیلندر اصلی: وظیفه سیلندر ساده و پیستون تبدیل نیروی مکانیکی از پدال ترمز به فشار هیدرولیک میباشد. پدال ترمز با پیستون اصلی طوری متصل میگردد که حرکت پدال، باعث حرکت پیستون داخل سیلندر اصلی شود.

مخزن مایع ترمز: این مخزن حاوی مایع ترمز است که با کمک سیلندر ترمز به سیلندر اصلی متصل میگردد.

خطوط قرمز: این خطوط لوله های توخالی فلزی با فشاری که در سیلندر اصلی هستند و مایع ترمز با فشار بسیار بالا در آن به جریا می افتد و باعث عمل کردن ترمز میشود.

سیلندر درام: این سیلندر درون ترمزهای درام نصب میشود و به کفشک ترمز متصل است. مایع ترمز با فشار از داخل خطوط ترمز به این سیلندر میرسد.

درام ترمز: درام ترمز مجهز به سیلندر درام و کفشک ترمز است. قسمت بیرونی درام با چرخ چرخان میشود و قسمت درونی آن شامل کفشک و سیلندر میباشد.

  • ترمزهای دیسکی یا ترمزهای هیدرولیکی ترمز خارجی

به طور کلی تمامی قطعات هیدرولیک دیسک و قطعات ترمز هیدرولیک درام مشابه یکدیگر هستند.

 

  1. بر اساس توزیع نیروی ترمز
  • ترمز هیدرولیک تک تک
  • ترمز هیدرولیک دوطرفه

 

نحوه عملکرد سیستم ترمز هیدرولیک

هنگاهی که ترمز توسط راننده در یک خودروی هیدرولیکی گرفته میشود، چه اتفاقی رخ خواهد داد:

با فعال شدن پدال ترمز، میله اتصال بین پدال و پیستون در سیلندر اصلی حرکت کرده و باعث میشود پیستون، سیلندر را هل دهد. فشرده سازی مایع ترمز در سیلندر اصلی باعث میشود که این فشار تبدیل به انرژی مکانیکی شده و فشار هیدرولیکی را ایجاد نماید. این مایع فشرده در داخل ترمز حرکت کرده و فشار هیدرولیکی از سیلندر به درام منتقل میشود. هنگامی که این مایع با فشار بالا وارد سیلندر چرخ شد، کفش های ترمز ثابت وارد عمل میشوند. چرخش کفشک لنت ترمز سبب میشود که انرژی جنبشی خودرو به انرژی گرمایشی تبدیل شده و در نهایت ترمز انجام شود.

 

خواندن 5 دفعه
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

درباره ترمز ماشین

کارخانه تولیدی و صنعتی ترمز ماشین فعاليت خود را از سال 1350 آغاز و از سال 1357 بعد از تحقیقات مستمر، تولید آزمایشی خود را با پرس کردن لنت بر روی کفشک آغاز نمود.

تماس با ترمز ماشین

گالری تصاویر

آدرس ما

آدرس دفتر مرکزی: خیابان اکباتان، كوچه نفيسي، پاساژ توحيد، شماره 15

 

تلفن:  02133904509

          02133906326