معرفی انواع دستگاه پرس و لنت ترمز آنها

کلمه پرس واژه ای انگلیسی است به معنی فشار دادن و متراکم کردن و دستگاه پرس، دستگاهی است که از آن برای متراکم کردن و تغییر شکل فلزات و سایر مواد استفاده میگردد. منشاء فشار ورودی در دستگاه‌ های پرس با یکدیگر متفاوت است و در ابتدایی ترین این دستگاه ها، فشار مورد نظر با استفاده از نیروی مکانیکی و با دست اعمال میگردید.

 

انواع دستگاه پرس

اصلی ترین و مهمترین مشخصه در دسته بندی دستگاه های پرس، منشأ فشار میباشد. این فشار ممکن است بر اثر عوامل گوناگونی نظیر پمپ های هیدرولیکی و یا پمپ های پنوماتیکی ایجاد گردد. به همین دلیل دستگاه های پرس در دسته های زیر قرار گروه بندی میگردند:

 • دستگاه پرس هیدرولیک (Hydraulic press)
 • دستگاه پرس مکانیکی (Mechanical press)
 • دستگاه پرس کرانک یا میل لنگ (Crank Press)
 • دستگاه پرس کانکل یا اتصال گره ای (Knuckle Joint Press)
 • دستگاه پرس گریز از مرکز (Eccentric Press)
 • دستگاه پرس دنده‌ای (Rack And Pinion Press)
 • دستگاه پرس پیچ دار (Screw Presses)

 

 • دستگاه پرس هیدرولیک

این نوع از دستگاه پرس، از وسایل برقی ای محسوب میشود که فشار آنها با استفاده از فشار هیدرولیک تأمین میگردد. این فشار در یک محفظه به خصوص، میتواند با استفاده از پمپ ها و شیرآلات مختلف کاهش یا افزایش پیدا کند. گاهی اوقات به منظور افزایش ظرفیت پمپ ها در پروژه های مختلف، از دستگاه و سیستم هایی بهره میگیرند. این نوع از پرس های میتوانند برای کارهای با سرعت ثابت و نیز در ابعاد بزرگ اشتفاده شوند.

نحوه کار این صورت از پرس ها، مانند ترمزها و فرمان های هیدرولیک است که در آنها انتقال نیرو به وسیله مایع هیدرولیک انجام میگردد. همین امر موجب میشود که سرعت آنها نسبت به دستگاه های معمولی کمتر باشد و نیازمند کار و زمان طولانی تری هستند. دستگاه پرس هیدرولیکی را میتوان یکی از قدرتمندترین دستگاه های پرس دانست که دارای توان وارد کردن 75 هزار تن نیرو میباشد.

 

 • دستگاه پرس مکانیکی

این نوع از دستگاه پرس به گروهی از ماشین آلات تعلق دارد که در آن نیروی پرس کننده با بهره گیری از نیروی چرخشی یک موتور تأمین میگردد. در ابتدا، نیروی چرخشی یک موتور یا یک دستگاه الکتروموتور به وسیله یک مبدل به یک محور اعمال میگردد که کار فشار را انجام میدهد که در این صورت انرژی در پرس مکانیکی از موتور حاصل میشود. دستگاه پرس مکانیکی نسبت به سایر دستگاه های پرس به خصوص دستگاه پرس هیدرولیک، بسیار سریع تر بوده و به منظور انجام پروژه های سبک تر مورد استفاده قرار میگیرد.

نکته قابل توجه در مورد این دستگاه پرس این است که اعمال نیرو از جهات سرعت و بزرگی متغیر میباشند. به همین علت به هنگام فرایند تولید فشار با استفاده از دستگاه پرس مکانیکی، می بایست دامنه صحیح نیروی این دستگاه کنترل گردد. به طور معمول دستگاه ‌های پرس مکانیکی را بر اساس مشخصات فرآیند تولید انتخاب میکنند. عموماً از این دستگاه ها برای ساخت قطعات فلزی و کار با ورقه ‌ها استفاده می‌شود و نیروی آنها نسبت به پمپ ‌های هیدرولیک کمتر است. داده ها و شواهد نشان میدهد که قدرتمندترین دستگاه ‌های پرس مکانیکی در صنعت تولید مدرن، قادر به ایجاد حدود ۱۲ هزار تن نیرو میباشند.

 

 • دستگاه پرس کرانک یا میل لنگی

دستگاه پرس کرانک از اتصال یک میل لنگ به شفت کنترل کننده استفاده میکند. اتصال ایجاد شده بین میل لنگ با شفت دستگاه، موجب حرکت عمودی چند بالا پایین است. در واقع میله اتصالی و میل لنگ، نیروی چرخشی الکتروموتور را به نیروی فشاری تبدیل میکنند. ممکن است این نیرو به یک یا چند پیستون به صورت همزمان اعمال گردد. به همین علت بهترین انتخاب برای متراکم کردن چند گزینه، دستگاه پرس کرانک یا میل لنگ میباشد.

 

 • دستگاه پرس کانکل یا اتصال گره‌ای

این دستگاه پرس، انرژی یک الکتروموتور را از طریق یک طراحی اتصالی قدرتمند منتقل میکند. این دستگاه‌ عملکردی شبیه به دستگاه ‌های میل لنگ دارد، با این اختلاف که نیروی اعمال شده و تبدیل این نیرو با استفاده از یک گره در قسمت اتصالی انتقال داده میگردد. از دستگاه پرس کانکل برای انجام کارهایی به صورت عمودی و افقی استفاده میشود و میل لنگ محور کاملاً میچرخد. به همین علت کار با آنها در فشارهای مختلف بسیار آسان بوده و نیروی عظیمی به قطعه کار وارد مینماید.

 

 • دستگاه پرس گریز از مرکز

در این دستگاه پرس از یک الکتروموتور برای کنترل یک صفت خارج از مرکز استفاده میگردد که در یک میله اتصالی شروع به چرخش میکند. میله اتصالی این دستگاه در داخل یک مفصل کشویی قرار داشته که حرکت آن در داخل این مفصل باعث بالا و پایین آوردن پیستون دستگاه میگردد. این میله در مرکز قرار ندارد و به همین علت با عناوین دستگاه‌ های گریز از مرکز و خارج از مرکز شناخته میشوند. حرکت الکتروموتور به گونه ای میباشد که موقعیت شفت در گذر زمان را تغییر میدهد و این حرکت باعث بالا و پایین رفتن پیستون شده و در نتیجه وارد آوردن فشار برای پرس کردن قطعه کار میشود.

 

 • دستگاه پرس دنده‌ای

دستگاه پرس دنده‌ای انرژی ایجاد شده در الکتروموتور را با بهره گیری از یک چرخ دنده مستقیماً به یک سمت انتقال میدهد و این فشار به عنوان فشار متراکم کننده استفاده میگردد. در حقیقت نیروی تولید شده در الکتروموتور باعث چرخش یک چرخ دنده در اندازه‌ های مختلف میشود که حرکت این چرخ دنده‌ها بر روی یک محور به صورت دندانه دار میباشد. حرکت این دستگاه ها تک بعدی بوده و امکان تنظیم سرعت و تنظیم مقدار فشار در آنها وجود دارد.

 

 • دستگاه پرس پیچ دار

دستگاه های پرس پیچ دار از چرخش یک موتور برای چرخاندن یک پیچ بزرگ استفاده مینمایند. مدل اولیه دستگاه پرس به این شیوه طراحی شده بود و اپراتور قادر بود با چرخاندن یک دسته، مانند سفت کردن یک پیچ، فشار دلخواه خود را بر روی سطح قطعه کار وارد آورد. اما در دستگاه‌ های جدید از یک الکتروموتور برای چرخاندن این پیچ و سفت کردن آن استفاده میگردد. این دستگاه ‌ها نظیر دستگاه های پرس هیدرولیک بسیار کند عمل کرده و نیاز به زمان زیاد تری دارند. البته این دستگاه ها برای فشار ثابت نیرو انتخاب فوق العاده ای هستند و دستگاه‌ های پرس پیچ دار جدید ۳۱ هزار تن نیرو بر روی قطعه کار اعمال میکنند.

 

انواع لنت ترمز دستگاه های پرس

با توجه به شکل ظاهری و ابعاد دستگاه های پرس صنعتی، لنت ترمز این دستگاه ها دارای انواع مختلفی میباشد. لنت های تخم مرغی، دو قلو(گلابی)، گرد ساده، گرد شکسته، ذوزنقه و بیضی از مدل های مختلف لنت ترمز دستگاه پرس میباشند.

 

 

خواندن 508 دفعه
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

درباره ترمز ماشین

کارخانه تولیدی و صنعتی ترمز ماشین فعاليت خود را از سال 1350 آغاز و از سال 1357 بعد از تحقیقات مستمر، تولید آزمایشی خود را با پرس کردن لنت بر روی کفشک آغاز نمود.

تماس با ترمز ماشین

گالری تصاویر

آدرس ما

آدرس دفتر مرکزی: خیابان اکباتان، كوچه نفيسي، پاساژ توحيد، شماره 15

 

تلفن:  02133904509

          02133906326