گیربکس اتوماتیک و مزایای آن

اگر جزء افرادی هستید که رانندگی پشت فرمان یک خودروی مجهز به جعبه ‌دنده‌ خودکار را امتحان کرده باشید، حتما متوجه دو تفاوت عمده میان جعبه‌ دنده‌های دستی و خودکار گردیده اید:

  • اتومبیل های مجهز به گیربکس اتومات، پدال کلاچ ندارند.
  • در گیربکس های اتومات تعویض دنده به ‌صورت دستی معنا ندارد و کافی است دنده در حالت حرکت D قرار گیرد، تا ودرو حرکت کند.

جعبه ‌دنده‌های خودکار (به همراه مبدل گشتاور) و جعبه‌ دنده‌های دستی (به همراه کلاچ) هر دو دارای یک نتیجه میباشند، ولی این کار را به دو روش کاملاً متفاوت انجام میدهند.

وظیفه اصلی گیربکس اتوماتیک یا جعبه دنده خودکار، تولید بازه‌ وسیعی از سرعت و گشتاور با وجود بازه‌ کوچک سرعت و گشتاور تولیدی توسط پیشرانه است. به عبارت دیگر، هر پیشرانه بازه‌ محدودی از سرعت و گشتاور را تولید مینماید که جعبه ‌دنده با کمک چرخ ‌دنده‌ها یا سیستم‌های مشابه این بازه را وسیع‌تر میکند.

 

مزایای گیربکس اتومات یا جعبه دنده خودکار

حال که با گیربکس اتوماتیک و نحوه کار آن آشنا شده اید، بهتر است با مزایای این نوع از جعبه دنده ها نیز آشنا گردید:

 

  • رانندگی راحت‌ در ترافیک‌های سنگین

استفاده از گیربکس اتوماتیک، نیازی به تعویض دنده مداوم نداشته و شما میتوانید با آسودگی بیشتری رانندگی ‌کنید. کافی ست دنده را در حالت D قرار دهید.

 

  • افزایش تمرکز راننده

استفاده از دنده اتوماتیک، موجب افزایش تمرکز در حین رانندگی میشود؛ چرا که دیگر راننده نیازی به دقت روی زمان تعویض دنده و دور موتور نداشته و این مسأله سبب میشود راننده تمام حواس خود را معطوف به مسیر پیش رو سازد.

 

  • کاهش فشار و حرکات فیزیکی راننده

هنگام فشار متداول و پی در پی کلاچ خودرو به خصوص در ترافیک های سنگین سلامت ماهیچه ها و عضلات پا، کمر و همین طور زانو به مرور زمان در معرض خطر قرار خواهد گرفت. در صورت کاهش حرکات، راننده احساس خستگی کمتری خواهد داشت .

 

  • آمار کاهش تصادفات

آمار تصادفات جهانی حاکی از آن است که خودروهای دارای گیربکس اتوماتیک کمتر از خودروهای دارای دنده دستی در تصادفات حضور دارند. البته که نمیتوان به طور قطع این موضوع را به سیستم دنده مرتبط دانست، بلکه شاید از حضور حواس و دقت راننده نشأت گرفته باشد.

 

  • عملکرد عالی در سرازیری‌ها و سربالایی‌ها

همان طور که آمار نشان میدهد، خودروهای دنده اتوماتیک در سربالایی‌ها و سراشیبی‌ها عملکردی بهتری دارند. ولی در صورتی که تعویض دنده دستی به اتوماتیک، غیرحرفه ای و با تجهیزات نامناسب انجام شود، ممکن است موجب عملکرد نامطلوب خودرو در سراشیبی‌ها و سربالایی‌ها شود.

خواندن 257 دفعه
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

درباره ترمز ماشین

کارخانه تولیدی و صنعتی ترمز ماشین فعاليت خود را از سال 1350 آغاز و از سال 1357 بعد از تحقیقات مستمر، تولید آزمایشی خود را با پرس کردن لنت بر روی کفشک آغاز نمود.

تماس با ترمز ماشین

گالری تصاویر

آدرس ما

آدرس دفتر مرکزی: خیابان اکباتان، كوچه نفيسي، پاساژ توحيد، شماره 15

 

تلفن:  02133904509

          02133906326