10 اقدامی که باید هنگام بریدن ترمز انجام دهید

یکی از خطرناک ترین و ترسناک ترین مشکلاتی که حین رانندگی ممکن است با آن مواجه شوید، بریدن ترمز اتومبیل است. در لحظه بریدن ترمز خودرو تصمیم گیری درست به شدت سخت میشود. ما در این مطلب میخواهیم راهکارهایی را به شما پیشنهاد دهیم تا بتوانید در هنگام بروز این حادثه بهترین عملکرد را برای توقف اتومبیل خود داشته باشید.

 

1. به اعصاب خود مسلط باشید و استرس خود را کنترل کنید. از انجام حرکات مارپیچ و اضافی خودداری کرده و سعی کنید به سرعت فرمان را نچرخانید. چراکه این موضوع سبب بروز مشکلات و خطرات بیشتری میگردد.

2. پای خود را از روی پدال گاز برداشته و دیگر آن را فشار ندهید. توجه داشته باشید که اگر کروز دارید، لطفا به سرعت آن را قطع نمایید.

3. پدال ترمز خود را بررسی کنید. دو حالت کلی در تست پدال ترمز وجود دارد:

  • پدال ترمز بسیار نرم باشد: نرمی پدال نشان از کاستی روغن ترمز اتومبیل داردو یا اینکه سیلندر اصلی یا متصل به آن، خراب شده باشد. با چند ضربه و فشار دادن ترمز شاید بتوانید کنترل اتومبیل خود را در دست بگیرید.
  • پدال ترمز سفت باشد: اگر پدال ترمز سفت باشد به این معنی است که ممکن است چیزی در زیر پدال گیر کرده باشد. بنابراین از سرنشینان بخواهید تا با چراغ روشنی زیر پای شما را نگاه کنند.

4. به صورت متداوم و پشت سر هم پدال ترمز را فشار دهید تا مقدار فشاری را که لازم است اتومبیل متوقف شود، فراهم آورید. حتی اگر سیستم ترمز شما از نوع ABS باشد.

5.  دنده معکوس را هرگز فراموش نکنید. زمانی که اتومبیل شما سرعت بالایی دارد، پس از کمی حرکت از سرعت خودرو کاسته میشود. در این هنگام از دنده 5 به 4 و پس از چند کیلومتر از دنده 4 به 3 دنده معکوس بکشید. هیچگاه از دنده 4 به دنده 1 نیایید زیرا باعث می شود کنترل خودرو را از دست بدهید.

6. ترمز دستی اتومبیل خود را به آرامی و کم کم بکشید. این عمل را به صورت یکجا انجام ندهید چراکه ممکن است چرخ های عقب خودرو قفل شود. این عامل کنترل کردن اتومبیل را سخت می کند. اگر متوجه شدید که چرخ های عقب قفل کرده اند کمی ترمز دستی را رها کنید تا چرخ ها حرکت کنند.

7. تحت هیچ شرایطی راننده نباید از جاده و مسیر خود چشم بردارد. از موانع خطرناک و ترافیک های سنگین دوری کنید.

8. به وسیله سیستم های خطر، دیگر رانندگان را از حادثه پیش آمده مطلع کنید. به عنوان مثال چراغ های خطر رو روشن کنید، پشت سر هم بوق بزنید، از نور بالا استفاده کنید و یا شیشه ها را پایین داده و با ایجاد سر و صدا سعی کنید به عابران پیاده هشدار دهید.

9. از اصطکاک جاده به شدت بهره بگیرید. با چرخاندن آرام فرمان اتومبیل به سمت راست و چپ، سعی کنید از سرعت خود بکاهید.

10. تا میتوانید از پستی و بلندی های جاده استفاده کنید. سرعت گیرها، دست اندازها و حاشیه جاده میتوانند در کاهش سرعت خودرو موثر باشند.

خواندن 20 دفعه
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

درباره ترمز ماشین

کارخانه تولیدی و صنعتی ترمز ماشین فعاليت خود را از سال 1350 آغاز و از سال 1357 بعد از تحقیقات مستمر، تولید آزمایشی خود را با پرس کردن لنت بر روی کفشک آغاز نمود.

تماس با ترمز ماشین

گالری تصاویر

آدرس ما

آدرس دفتر مرکزی: خیابان اکباتان، كوچه نفيسي، پاساژ توحيد، شماره 15

 

تلفن:  02133904509

          02133906326