نقش لنت ترمز بر آلودگی هوا

"حال زمین خوب نیست" این نتیجه گزارشات هواشناسی و جغرافی دانانی است که در این باره تحقیقات فراوان کردند. تعطیلی مدارس، دانشگاه ها و ادارات به دلیل آلودگی هوا، یکی از کوچک ترین عواقب و معضلات در کلان شهرهاست. همه صنایع به نوبه خود باید برای حل این معضل چاره ای اندیشیده و درصدد رفع آن برآیند. از جمله این صنایع، اتومبیل ‌سازی و ساخت قطعات وابسته مثل لنت ترمز است.

 

در بخش تولید لنت ترمز، این نظر به اثبات رسیده است که باید همه صنایع استفاده از لنت ارگانیک و اکوفرندلی را توسعه بخشند و طبق تحقیقات انجام شده با استفاده از تکنولوژی روز جهان، حتی میتوان از ضایعات و پسماند محصولات کشاورزی مانند پوست نارگیل، پوست دانه ‌های کاکائو، پوست تخم‌ مرغ، پوست موز و... با توجه به مشخصه ‌های مکانیکی و میکرو ساختاری آنها، در ساخت لنت ترمز استفاده کرد. به ‌این صورت محفاظت از محیط زیست به قسمت مهمی در طراحی و ساخت لنت ترمز تبدیل گردیده است.

 

خطرناک ترین ذرات در آلودگی هوا

اغلب مردم اطلاعاتی از مواد اولیه به کار رفته در تولید قطعات ندارند. طبق آخرین تحقیقات تا سال 2025 وزن مس به کار رفته در تولید لنت های کشور کالیفرنیا باید به کمتر از 0/5 درصد برسد. چراکه یکی از دلایل آلودگی هوا، سایش مواد لنت میباشد.  همچنین ایالت واشنگتن به دنبال راه حلی برای کاهش استفاده از مس در لنت ها است. زیرا ورود مس به آبراه ‌ها و رودخانه‌ ها حیات آبزیان، گیاهان و دیگر موجودات از جمله انسان را به شدت به خطر انداخته است.

 

طبق تحقیقات اخیری که بر روی دریای شمال انجام گردیده است، مشخص شد که 75 درصد از مس موجود در آن دریا، از سایش لنت ها میباشد. همچنین بر اساس آخرین آمار آلایندگی شهر تهران برای سال ۱۳۹۶، خودروهای سواری شهر تهران از دو طریق موجب تولید و انتشار ذرات معلق در هوای شهر تهران میگردند. بخشی عظیمی از این ذرات از اگزوز خودروهای سواری خارج شده و بخش دیگر ناشی از سایش لنت ترمز و تایر در سطح جاده ‌ها است و همین عوامل موجش شده تا تاثیر لنت ترمز بر آلودگی هوا به اثبات برسد.

 

میزان آلایندگی لنت ترمز وابسته به ویژگی هایی از جمله ویژگی‌های شیمیایی، فیزیکی و واکنش‌های Tribological  آن با سطح دیسک در حین ترمز دارد. به همین خاطر تحقیقات زیادی در حال انجام است تا تاثیر این مواد را بر روی سلامتی انسان به خوبی نشان دهد. این روزها افزایش خوردگی تایرها و لنت ها در اثر افزایش وزن خودرو است. چراکه با تغییر تجهیزات خودرو مانند پنجره های برقی و تهویه هوا، وزن خودرو نیز افزایش میابد. همچنین از طرفی سیستم ترمزها نیز دچار تغییر گشته و ترمزهای دیسکی جایگزین ترمزهای کاسه ‌ای‌ شده‌اند، ولی این تغییرات با اینکه عملکرد ترمز را بهبود بخشیده، باعث بروز آلودگی بیشتری نیز شده است.

 

تحقیقات نشان میدهد که حدود 50 درصد از مواد و ذرات تشکیل دهنده آلودگی هوا، ناشی از ذرات ساییدگی لنت ترمز میباشد. با گذشت زمان لنت ترمز خودرو و همچنین تایرها دچار خوردگی شده و بیشتر این مواد در قالب ریزگرد و ذرات معلق به جوی های خیابانی و سیستم فاضلاب و در آخر دریا ورود پیدا میکند. این ذرات زندگی موجودات دریایی و زنجیره‌ی غذایی را تهدید میکنند. برخی دیگر از ذرات نیز موجب آلودگی هوا و جذب از طریق سیستم تنفسی میشوند.

 

تاثیر لنت ترمز بر آلودگی هوا

مشکل آلایندگی اگزوز خودروها، با پیشرفت تکنولوژی ‌های پاک تا حد زیادی حل شده است، اما مشکل آلایندگی دیگر منابع مثل تایر و لنت ترمز همچنان باقی مانده است. این موارد نه ‌تنها کاهش پیدا نمیکند بلکه ممکن است در آینده آلاینده ‌های غیر اگزوزی از اهمیت بیشتری برخوردار گردند. به همین منظور کاهش آلودگی ناشی از سایش تایر و لنت ترمز، استفاده از ترمز الکتریکی و ترمزهای موتوری توصیه میشوند. همچنین بهتر است در ساخت تایرها از مواد مضر استفاده نگردد و سیستمی جهت کنترل فشار باد تایرها به‌ کار گرفته شود.

 

یکی از دلایل ساییده شدن تایرها، نوع و شیوه رانندگی است. از این رو با ارتقای سطح دانش و دگرگونی در نوع رانندگی مردم و نرم ‌تر کردن و آرام‌ تر کردن راندن خودروها به کاهش تولید آلاینده‌ها و ریزگردها کمک شایانی میکند. صنایع و کارخانجات خودروسازی از جمله مسئولانی هستند که در هنگام آلودگی هوا باید پاسخگوی مردم و جامعه باشند. اغلب مدیران این صنایع میدانند که بسیاری از ریزگردهای ناشی از سایش تایر و لنت ترمزها قابل اندازه‌گیری نمیباشند، بنابراین باید تکنولوژی تولید خود را ارتقا داده و اقدام به تولید قطعات با کیفیت نمایند. از جمله این اقدامات حذف آزبست در تولید لنت های ترمز سرامیکی است.

 

خواندن 223 دفعه
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

درباره ترمز ماشین

کارخانه تولیدی و صنعتی ترمز ماشین فعاليت خود را از سال 1350 آغاز و از سال 1357 بعد از تحقیقات مستمر، تولید آزمایشی خود را با پرس کردن لنت بر روی کفشک آغاز نمود.

تماس با ترمز ماشین

گالری تصاویر

آدرس ما

آدرس دفتر مرکزی: خیابان اکباتان، كوچه نفيسي، پاساژ توحيد، شماره 15

 

تلفن:  02133904509

          02133906326